Spring Anime Characters - Male

Entrant Statistics

Entrant Votes Closest Match Lost To
Nakajima Atsushi 1

Nakajima Atsushi

Group A
37
Hyouketsu no Judgness 49

Hyouketsu no Judgness

Round 3
3 vote difference
Sakamoto 57

Sakamoto

Round 4
Lost by 11 votes
Izuku "Deku" Midoriya 2

Izuku "Deku" Midoriya

Group C
61
Edogawa Ranpo 34

Edogawa Ranpo

Round 2
2 vote difference
Subaru Natsuki 35

Subaru Natsuki

Round 5
Lost by 6 votes
Tenga Hajime 3

Tenga Hajime

Group D
11
Enmadou Rokuro 62

Enmadou Rokuro

Round 1
0 vote difference
Subaru Natsuki 35

Subaru Natsuki

Round 2
Lost by 4 votes
Julius "Valuable Knight" Euclius 4

Julius "Valuable Knight" Euclius

Group B
51
Hirose Kouichi 45

Hirose Kouichi

Round 3
6 vote difference
All Might 12

All Might

Round 4
Lost by 13 votes
Katsuki "Kacchan" Bakugou 5

Katsuki "Kacchan" Bakugou

Group B
33
All Might 12

All Might

Round 3
3 vote difference
All Might 12

All Might

Round 3
Lost by 3 votes
Dazai Osamu 6

Dazai Osamu

Group D
38
Ikaruga Shimon 27

Ikaruga Shimon

Round 2
4 vote difference
Subaru Natsuki 35

Subaru Natsuki

Round 4
Lost by 12 votes
Hoshimiya Eiji 7

Hoshimiya Eiji

Group C
3
Higashikata Jousuke 58

Higashikata Jousuke

Round 1
2 vote difference
Higashikata Jousuke 58

Higashikata Jousuke

Round 1
Lost by 2 votes
Shouta "The Erasing Hero, Eraserhead" Aizawa 8

Shouta "The Erasing Hero, Eraserhead" Aizawa

Group A
9
Sakamoto 57

Sakamoto

Round 1
2 vote difference
Sakamoto 57

Sakamoto

Round 1
Lost by 2 votes
Fukase 9

Fukase

Group A
8
Ayato Amagiri 56

Ayato Amagiri

Round 1
1 vote difference
Ayato Amagiri 56

Ayato Amagiri

Round 1
Lost by 1 votes
Rusell Fellow 10

Rusell Fellow

Group C
16
Tazaki 55

Tazaki

Round 1
1 vote difference
Higashikata Jousuke 58

Higashikata Jousuke

Round 3
Lost by 12 votes
Nishimura Hideki 11

Nishimura Hideki

Group D
17
Jitsui 43

Jitsui

Round 2
1 vote difference
Dazai Osamu 6

Dazai Osamu

Round 3
Lost by 8 votes
All Might 12

All Might

Group B
72
Kuramoto Kei 53

Kuramoto Kei

Round 1
3 vote difference
Subaru Natsuki 35

Subaru Natsuki

Round 6
Lost by 7 votes
Odagiri 13

Odagiri

Group B
13
Haru no Hakobiya 52

Haru no Hakobiya

Round 1
3 vote difference
Hirose Kouichi 45

Hirose Kouichi

Round 2
Lost by 3 votes
Kuujou Joutarou 14

Kuujou Joutarou

Group D
18
Agata Katsuhira 51

Agata Katsuhira

Round 1
0 vote difference
Subaru Natsuki 35

Subaru Natsuki

Round 3
Lost by 13 votes
Ikoma 15

Ikoma

Group C
17
Nijimura Okuyasu 50

Nijimura Okuyasu

Round 1
0 vote difference
Izuku "Deku" Midoriya 2

Izuku "Deku" Midoriya

Round 3
Lost by 13 votes
Atsuzawa 16

Atsuzawa

Group A
5
Hyouketsu no Judgness 49

Hyouketsu no Judgness

Round 1
8 vote difference
Hyouketsu no Judgness 49

Hyouketsu no Judgness

Round 1
Lost by 8 votes
Borgijin Dorjiberke 17

Borgijin Dorjiberke

Group A
4
Shimura 48

Shimura

Round 1
6 vote difference
Shimura 48

Shimura

Round 1
Lost by 6 votes
Yuta Tsuguhito 18

Yuta Tsuguhito

Group C
15
Ikoma 15

Ikoma

Round 2
2 vote difference
Ikoma 15

Ikoma

Round 2
Lost by 2 votes
Sinbad 19

Sinbad

Group D
13
Kuujou Joutarou 14

Kuujou Joutarou

Round 2
6 vote difference
Kuujou Joutarou 14

Kuujou Joutarou

Round 2
Lost by 6 votes
Sakai Mitsumune 20

Sakai Mitsumune

Group B
6
Hirose Kouichi 45

Hirose Kouichi

Round 1
1 vote difference
Hirose Kouichi 45

Hirose Kouichi

Round 1
Lost by 1 votes
Giruu 21

Giruu

Group B
3
Isao Kaminaga 44

Isao Kaminaga

Round 1
3 vote difference
Isao Kaminaga 44

Isao Kaminaga

Round 1
Lost by 3 votes
Fran Abraham Louis 22

Fran Abraham Louis

Group D
2
Jitsui 43

Jitsui

Round 1
5 vote difference
Jitsui 43

Jitsui

Round 1
Lost by 5 votes
Eberwein, Dirk 23

Eberwein, Dirk

Group C
3
Biba Amatori 42

Biba Amatori

Round 1
2 vote difference
Biba Amatori 42

Biba Amatori

Round 1
Lost by 2 votes
Narumi Ioroi 24

Narumi Ioroi

Group A
12
Dozaemon 41

Dozaemon

Round 1
0 vote difference
Ayato Amagiri 56

Ayato Amagiri

Round 2
Lost by 3 votes
Anderson Jared 25

Anderson Jared

Group A
3
Tanaka 40

Tanaka

Round 1
13 vote difference
Tanaka 40

Tanaka

Round 1
Lost by 13 votes
Brehm Roid 26

Brehm Roid

Group C
10
Enoku 39

Enoku

Round 1
2 vote difference
Higashikata Jousuke 58

Higashikata Jousuke

Round 2
Lost by 6 votes
Ikaruga Shimon 27

Ikaruga Shimon

Group D
10
Dazai Osamu 6

Dazai Osamu

Round 2
4 vote difference
Dazai Osamu 6

Dazai Osamu

Round 2
Lost by 4 votes
Tora 28

Tora

Group B
7
Aramata Minoru 37

Aramata Minoru

Round 1
3 vote difference
Katsuki "Kacchan" Bakugou 5

Katsuki "Kacchan" Bakugou

Round 2
Lost by 16 votes
Borden Tom 29

Borden Tom

Group B
5
Asanaga Shun 36

Asanaga Shun

Round 1
1 vote difference
Julius "Valuable Knight" Euclius 4

Julius "Valuable Knight" Euclius

Round 2
Lost by 17 votes
Zenkichi Otomi 30

Zenkichi Otomi

Group D
1
Subaru Natsuki 35

Subaru Natsuki

Round 1
14 vote difference
Subaru Natsuki 35

Subaru Natsuki

Round 1
Lost by 14 votes
Giryou 31

Giryou

Group C
1
Edogawa Ranpo 34

Edogawa Ranpo

Round 1
6 vote difference
Edogawa Ranpo 34

Edogawa Ranpo

Round 1
Lost by 6 votes
Glanz Fritz 32

Glanz Fritz

Group A
7
Hizamaru Akari 33

Hizamaru Akari

Round 1
1 vote difference
Hizamaru Akari 33

Hizamaru Akari

Round 1
Lost by 1 votes
Hizamaru Akari 33

Hizamaru Akari

Group A
12
Glanz Fritz 32

Glanz Fritz

Round 1
1 vote difference
Nakajima Atsushi 1

Nakajima Atsushi

Round 2
Lost by 4 votes
Edogawa Ranpo 34

Edogawa Ranpo

Group C
17
Izuku "Deku" Midoriya 2

Izuku "Deku" Midoriya

Round 2
2 vote difference
Izuku "Deku" Midoriya 2

Izuku "Deku" Midoriya

Round 2
Lost by 2 votes
Subaru Natsuki 35

Subaru Natsuki

Group D
86
Tenga Hajime 3

Tenga Hajime

Round 2
4 vote difference
Asanaga Shun 36

Asanaga Shun

Group B
4
Borden Tom 29

Borden Tom

Round 1
1 vote difference
Borden Tom 29

Borden Tom

Round 1
Lost by 1 votes
Aramata Minoru 37

Aramata Minoru

Group B
3
Tora 28

Tora

Round 1
3 vote difference
Tora 28

Tora

Round 1
Lost by 3 votes
Naruhodou Ryuuichi 38

Naruhodou Ryuuichi

Group D
3
Ikaruga Shimon 27

Ikaruga Shimon

Round 1
5 vote difference
Ikaruga Shimon 27

Ikaruga Shimon

Round 1
Lost by 5 votes
Enoku 39

Enoku

Group C
2
Brehm Roid 26

Brehm Roid

Round 1
2 vote difference
Brehm Roid 26

Brehm Roid

Round 1
Lost by 2 votes
Tanaka 40

Tanaka

Group A
22
Sakamoto 57

Sakamoto

Round 2
1 vote difference
Sakamoto 57

Sakamoto

Round 2
Lost by 1 votes
Dozaemon 41

Dozaemon

Group A
7
Narumi Ioroi 24

Narumi Ioroi

Round 1
0 vote difference
Biba Amatori 42

Biba Amatori

Group C
11
Eberwein, Dirk 23

Eberwein, Dirk

Round 1
2 vote difference
Rusell Fellow 10

Rusell Fellow

Round 2
Lost by 4 votes
Jitsui 43

Jitsui

Group D
10
Nishimura Hideki 11

Nishimura Hideki

Round 2
1 vote difference
Nishimura Hideki 11

Nishimura Hideki

Round 2
Lost by 1 votes
Isao Kaminaga 44

Isao Kaminaga

Group B
9
Giruu 21

Giruu

Round 1
3 vote difference
All Might 12

All Might

Round 2
Lost by 13 votes
Hirose Kouichi 45

Hirose Kouichi

Group B
21
Sakai Mitsumune 20

Sakai Mitsumune

Round 1
1 vote difference
Julius "Valuable Knight" Euclius 4

Julius "Valuable Knight" Euclius

Round 3
Lost by 6 votes
Hatano 46

Hatano

Group D
2
Sinbad 19

Sinbad

Round 1
8 vote difference
Sinbad 19

Sinbad

Round 1
Lost by 8 votes
Zhilan Bao 47

Zhilan Bao

Group C
3
Yuta Tsuguhito 18

Yuta Tsuguhito

Round 1
4 vote difference
Yuta Tsuguhito 18

Yuta Tsuguhito

Round 1
Lost by 4 votes
Shimura 48

Shimura

Group A
14
Hyouketsu no Judgness 49

Hyouketsu no Judgness

Round 2
2 vote difference
Hyouketsu no Judgness 49

Hyouketsu no Judgness

Round 2
Lost by 2 votes
Hyouketsu no Judgness 49

Hyouketsu no Judgness

Group A
23
Shimura 48

Shimura

Round 2
2 vote difference
Nakajima Atsushi 1

Nakajima Atsushi

Round 3
Lost by 3 votes
Nijimura Okuyasu 50

Nijimura Okuyasu

Group C
5
Ikoma 15

Ikoma

Round 1
0 vote difference
Agata Katsuhira 51

Agata Katsuhira

Group D
6
Kuujou Joutarou 14

Kuujou Joutarou

Round 1
0 vote difference
Haru no Hakobiya 52

Haru no Hakobiya

Group B
4
Odagiri 13

Odagiri

Round 1
3 vote difference
Odagiri 13

Odagiri

Round 1
Lost by 3 votes
Kuramoto Kei 53

Kuramoto Kei

Group B
5
All Might 12

All Might

Round 1
3 vote difference
All Might 12

All Might

Round 1
Lost by 3 votes
Marcos Gildark 54

Marcos Gildark

Group D
2
Nishimura Hideki 11

Nishimura Hideki

Round 1
7 vote difference
Nishimura Hideki 11

Nishimura Hideki

Round 1
Lost by 7 votes
Tazaki 55

Tazaki

Group C
3
Rusell Fellow 10

Rusell Fellow

Round 1
1 vote difference
Rusell Fellow 10

Rusell Fellow

Round 1
Lost by 1 votes
Ayato Amagiri 56

Ayato Amagiri

Group A
22
Fukase 9

Fukase

Round 1
1 vote difference
Sakamoto 57

Sakamoto

Round 3
Lost by 3 votes
Sakamoto 57

Sakamoto

Group A
53
Tanaka 40

Tanaka

Round 2
1 vote difference
All Might 12

All Might

Round 5
Lost by 6 votes
Higashikata Jousuke 58

Higashikata Jousuke

Group C
42
Hoshimiya Eiji 7

Hoshimiya Eiji

Round 1
2 vote difference
Izuku "Deku" Midoriya 2

Izuku "Deku" Midoriya

Round 4
Lost by 8 votes
Hayato 59

Hayato

Group D
1
Dazai Osamu 6

Dazai Osamu

Round 1
9 vote difference
Dazai Osamu 6

Dazai Osamu

Round 1
Lost by 9 votes
Jack 60

Jack

Group B
2
Katsuki "Kacchan" Bakugou 5

Katsuki "Kacchan" Bakugou

Round 1
9 vote difference
Katsuki "Kacchan" Bakugou 5

Katsuki "Kacchan" Bakugou

Round 1
Lost by 9 votes
Hitoyoshi Jirou 61

Hitoyoshi Jirou

Group B
2
Julius "Valuable Knight" Euclius 4

Julius "Valuable Knight" Euclius

Round 1
11 vote difference
Julius "Valuable Knight" Euclius 4

Julius "Valuable Knight" Euclius

Round 1
Lost by 11 votes
Enmadou Rokuro 62

Enmadou Rokuro

Group D
6
Tenga Hajime 3

Tenga Hajime

Round 1
0 vote difference
Mitsurugi Reiji 63

Mitsurugi Reiji

Group C
2
Izuku "Deku" Midoriya 2

Izuku "Deku" Midoriya

Round 1
6 vote difference
Izuku "Deku" Midoriya 2

Izuku "Deku" Midoriya

Round 1
Lost by 6 votes
Kisaragi Hayato 64

Kisaragi Hayato

Group A
7
Nakajima Atsushi 1

Nakajima Atsushi

Round 1
6 vote difference
Nakajima Atsushi 1

Nakajima Atsushi

Round 1
Lost by 6 votes