Best anime girl 2012

Entrant Statistics

Entrant Votes Closest Match Lost To
Saber 1

Saber

Group A
125
Kuroyukihime 32

Kuroyukihime

Round 2
37 vote difference
Asuna Yuuki 2

Asuna Yuuki

Group A
103
Satsuki Momoi 34

Satsuki Momoi

Round 2
24 vote difference
Shinobu Oshino 3

Shinobu Oshino

Group A
103
Rias Gremory 30

Rias Gremory

Round 2
10 vote difference
Hitagi Senjougahara 4

Hitagi Senjougahara

Group A
111
Yayoi Kunizuka 36

Yayoi Kunizuka

Round 2
40 vote difference
Tsubasa Hanekawa 5

Tsubasa Hanekawa

Group A
113
Sachi 28

Sachi

Round 2
25 vote difference
Mashiro Shiina 6

Mashiro Shiina

Group A
110
Morgiana 38

Morgiana

Round 2
26 vote difference
Mayoi Hachikuji 7

Mayoi Hachikuji

Group A
105
Kougyoku Ren 39

Kougyoku Ren

Round 2
35 vote difference
Rikka Takanashi 8

Rikka Takanashi

Group A
122
Akeno Himejima 25

Akeno Himejima

Round 2
27 vote difference
von Einzbern Irisviel 9

von Einzbern Irisviel

Group A
101
Kirigaya Suguha / Leafa 24

Kirigaya Suguha / Leafa

Round 2
15 vote difference
Nanami Aoyama 10

Nanami Aoyama

Group A
80
Mei Misaki 23

Mei Misaki

Round 2
6 vote difference
Mei Misaki 23

Mei Misaki

Round 2
Lost by 6 votes
Eru Chitanda 11

Eru Chitanda

Group A
103
Kumin Tsuyuri 22

Kumin Tsuyuri

Round 2
25 vote difference
Ibara Mayaka 12

Ibara Mayaka

Group A
79
Koneko Toujou 44

Koneko Toujou

Round 2
7 vote difference
Koneko Toujou 44

Koneko Toujou

Round 2
Lost by 7 votes
Misaki Kamiigusa 13

Misaki Kamiigusa

Group A
89
Rika "Lisbeth" Shinozaki 20

Rika "Lisbeth" Shinozaki

Round 2
3 vote difference
Shinka Nibutani 14

Shinka Nibutani

Group A
100
Yui 19

Yui

Round 2
27 vote difference
Fuyumi "The Empress" Irisu 15

Fuyumi "The Empress" Irisu

Group A
56
Sanae Dekomori 18

Sanae Dekomori

Round 2
9 vote difference
Sanae Dekomori 18

Sanae Dekomori

Round 2
Lost by 9 votes
Touka Takanashi 16

Touka Takanashi

Group A
95
Himeko Inaba 17

Himeko Inaba

Round 2
12 vote difference
Himeko Inaba 17

Himeko Inaba

Group A
63
Touka Takanashi 16

Touka Takanashi

Round 2
12 vote difference
Touka Takanashi 16

Touka Takanashi

Round 2
Lost by 12 votes
Sanae Dekomori 18

Sanae Dekomori

Group A
84
Fuyumi "The Empress" Irisu 15

Fuyumi "The Empress" Irisu

Round 2
9 vote difference
Yui 19

Yui

Group A
52
Mei Tachibana 46

Mei Tachibana

Round 1
1 vote difference
Shinka Nibutani 14

Shinka Nibutani

Round 2
Lost by 27 votes
Rika "Lisbeth" Shinozaki 20

Rika "Lisbeth" Shinozaki

Group A
72
Misaki Kamiigusa 13

Misaki Kamiigusa

Round 2
3 vote difference
Misaki Kamiigusa 13

Misaki Kamiigusa

Round 2
Lost by 3 votes
Akane Tsunemori 21

Akane Tsunemori

Group A
31
Koneko Toujou 44

Koneko Toujou

Round 1
8 vote difference
Koneko Toujou 44

Koneko Toujou

Round 1
Lost by 8 votes
Kumin Tsuyuri 22

Kumin Tsuyuri

Group A
72
Eru Chitanda 11

Eru Chitanda

Round 2
25 vote difference
Eru Chitanda 11

Eru Chitanda

Round 2
Lost by 25 votes
Mei Misaki 23

Mei Misaki

Group A
74
Nanami Aoyama 10

Nanami Aoyama

Round 2
6 vote difference
Kirigaya Suguha / Leafa 24

Kirigaya Suguha / Leafa

Group A
69
von Einzbern Irisviel 9

von Einzbern Irisviel

Round 2
15 vote difference
von Einzbern Irisviel 9

von Einzbern Irisviel

Round 2
Lost by 15 votes
Akeno Himejima 25

Akeno Himejima

Group A
85
Rikka Takanashi 8

Rikka Takanashi

Round 2
27 vote difference
Rikka Takanashi 8

Rikka Takanashi

Round 2
Lost by 27 votes
Izumi Akazawa 26

Izumi Akazawa

Group A
22
Kougyoku Ren 39

Kougyoku Ren

Round 1
13 vote difference
Kougyoku Ren 39

Kougyoku Ren

Round 1
Lost by 13 votes
Nagase Iori 27

Nagase Iori

Group A
26
Morgiana 38

Morgiana

Round 1
15 vote difference
Morgiana 38

Morgiana

Round 1
Lost by 15 votes
Sachi 28

Sachi

Group A
59
Chiyuri Kurashima 37

Chiyuri Kurashima

Round 1
11 vote difference
Tsubasa Hanekawa 5

Tsubasa Hanekawa

Round 2
Lost by 25 votes
Yui Kiriyama 29

Yui Kiriyama

Group A
28
Yayoi Kunizuka 36

Yayoi Kunizuka

Round 1
4 vote difference
Yayoi Kunizuka 36

Yayoi Kunizuka

Round 1
Lost by 4 votes
Rias Gremory 30

Rias Gremory

Group A
81
Shinobu Oshino 3

Shinobu Oshino

Round 2
10 vote difference
Shinobu Oshino 3

Shinobu Oshino

Round 2
Lost by 10 votes
Nyaruko 31

Nyaruko

Group A
27
Satsuki Momoi 34

Satsuki Momoi

Round 1
2 vote difference
Satsuki Momoi 34

Satsuki Momoi

Round 1
Lost by 2 votes
Kuroyukihime 32

Kuroyukihime

Group A
45
Saki Watanabe 33

Saki Watanabe

Round 1
11 vote difference
Saber 1

Saber

Round 2
Lost by 37 votes
Saki Watanabe 33

Saki Watanabe

Group A
22
Kuroyukihime 32

Kuroyukihime

Round 1
11 vote difference
Kuroyukihime 32

Kuroyukihime

Round 1
Lost by 11 votes
Satsuki Momoi 34

Satsuki Momoi

Group A
47
Nyaruko 31

Nyaruko

Round 1
2 vote difference
Asuna Yuuki 2

Asuna Yuuki

Round 2
Lost by 24 votes
Irina Shidou 35

Irina Shidou

Group A
14
Rias Gremory 30

Rias Gremory

Round 1
43 vote difference
Rias Gremory 30

Rias Gremory

Round 1
Lost by 43 votes
Yayoi Kunizuka 36

Yayoi Kunizuka

Group A
40
Yui Kiriyama 29

Yui Kiriyama

Round 1
4 vote difference
Hitagi Senjougahara 4

Hitagi Senjougahara

Round 2
Lost by 40 votes
Chiyuri Kurashima 37

Chiyuri Kurashima

Group A
29
Sachi 28

Sachi

Round 1
11 vote difference
Sachi 28

Sachi

Round 1
Lost by 11 votes
Morgiana 38

Morgiana

Group A
59
Nagase Iori 27

Nagase Iori

Round 1
15 vote difference
Mashiro Shiina 6

Mashiro Shiina

Round 2
Lost by 26 votes
Kougyoku Ren 39

Kougyoku Ren

Group A
43
Izumi Akazawa 26

Izumi Akazawa

Round 1
13 vote difference
Mayoi Hachikuji 7

Mayoi Hachikuji

Round 2
Lost by 35 votes
Keiko "Silica" Ayano 40

Keiko "Silica" Ayano

Group A
26
Akeno Himejima 25

Akeno Himejima

Round 1
38 vote difference
Akeno Himejima 25

Akeno Himejima

Round 1
Lost by 38 votes
Shizuku Mizutani 41

Shizuku Mizutani

Group A
30
Kirigaya Suguha / Leafa 24

Kirigaya Suguha / Leafa

Round 1
16 vote difference
Kirigaya Suguha / Leafa 24

Kirigaya Suguha / Leafa

Round 1
Lost by 16 votes
Akari Akaza 42

Akari Akaza

Group A
19
Mei Misaki 23

Mei Misaki

Round 1
24 vote difference
Mei Misaki 23

Mei Misaki

Round 1
Lost by 24 votes
Masako Araki 43

Masako Araki

Group A
11
Kumin Tsuyuri 22

Kumin Tsuyuri

Round 1
44 vote difference
Kumin Tsuyuri 22

Kumin Tsuyuri

Round 1
Lost by 44 votes
Koneko Toujou 44

Koneko Toujou

Group A
72
Ibara Mayaka 12

Ibara Mayaka

Round 2
7 vote difference
Rea Sanka 45

Rea Sanka

Group A
31
Rika "Lisbeth" Shinozaki 20

Rika "Lisbeth" Shinozaki

Round 1
12 vote difference
Rika "Lisbeth" Shinozaki 20

Rika "Lisbeth" Shinozaki

Round 1
Lost by 12 votes
Mei Tachibana 46

Mei Tachibana

Group A
33
Yui 19

Yui

Round 1
1 vote difference
Yui 19

Yui

Round 1
Lost by 1 votes
Medaka Kurokami 47

Medaka Kurokami

Group A
12
Sanae Dekomori 18

Sanae Dekomori

Round 1
42 vote difference
Sanae Dekomori 18

Sanae Dekomori

Round 1
Lost by 42 votes
Black Rock Shooter 48

Black Rock Shooter

Group A
16
Himeko Inaba 17

Himeko Inaba

Round 1
26 vote difference
Himeko Inaba 17

Himeko Inaba

Round 1
Lost by 26 votes
Ringo 49

Ringo

Group A
13
Touka Takanashi 16

Touka Takanashi

Round 1
49 vote difference
Touka Takanashi 16

Touka Takanashi

Round 1
Lost by 49 votes
Mihaya Kakei 50

Mihaya Kakei

Group A
21
Fuyumi "The Empress" Irisu 15

Fuyumi "The Empress" Irisu

Round 1
14 vote difference
Fuyumi "The Empress" Irisu 15

Fuyumi "The Empress" Irisu

Round 1
Lost by 14 votes
Momiji Binboda 51

Momiji Binboda

Group A
10
Shinka Nibutani 14

Shinka Nibutani

Round 1
45 vote difference
Shinka Nibutani 14

Shinka Nibutani

Round 1
Lost by 45 votes
Ruka Asato 52

Ruka Asato

Group A
14
Misaki Kamiigusa 13

Misaki Kamiigusa

Round 1
43 vote difference
Misaki Kamiigusa 13

Misaki Kamiigusa

Round 1
Lost by 43 votes
Taki Tooru 53

Taki Tooru

Group A
6
Ibara Mayaka 12

Ibara Mayaka

Round 1
47 vote difference
Ibara Mayaka 12

Ibara Mayaka

Round 1
Lost by 47 votes
Tomoe Oreki 54

Tomoe Oreki

Group A
7
Eru Chitanda 11

Eru Chitanda

Round 1
54 vote difference
Eru Chitanda 11

Eru Chitanda

Round 1
Lost by 54 votes
Watashi 55

Watashi

Group A
17
Nanami Aoyama 10

Nanami Aoyama

Round 1
38 vote difference
Nanami Aoyama 10

Nanami Aoyama

Round 1
Lost by 38 votes
Fuuko Kurasaki 56

Fuuko Kurasaki

Group A
11
von Einzbern Irisviel 9

von Einzbern Irisviel

Round 1
52 vote difference
von Einzbern Irisviel 9

von Einzbern Irisviel

Round 1
Lost by 52 votes
Le Blanc de La Vallière Louise Françoise 57

Le Blanc de La Vallière Louise Françoise

Group A
11
Rikka Takanashi 8

Rikka Takanashi

Round 1
63 vote difference
Rikka Takanashi 8

Rikka Takanashi

Round 1
Lost by 63 votes
Riko Aida 58

Riko Aida

Group A
11
Mayoi Hachikuji 7

Mayoi Hachikuji

Round 1
51 vote difference
Mayoi Hachikuji 7

Mayoi Hachikuji

Round 1
Lost by 51 votes
Yuniko Kouzuki 59

Yuniko Kouzuki

Group A
5
Mashiro Shiina 6

Mashiro Shiina

Round 1
61 vote difference
Mashiro Shiina 6

Mashiro Shiina

Round 1
Lost by 61 votes
Maria Akizuki 60

Maria Akizuki

Group A
8
Tsubasa Hanekawa 5

Tsubasa Hanekawa

Round 1
61 vote difference
Tsubasa Hanekawa 5

Tsubasa Hanekawa

Round 1
Lost by 61 votes
Cthuko 61

Cthuko

Group A
12
Hitagi Senjougahara 4

Hitagi Senjougahara

Round 1
51 vote difference
Hitagi Senjougahara 4

Hitagi Senjougahara

Round 1
Lost by 51 votes
Nanami Momozono 62

Nanami Momozono

Group A
6
Shinobu Oshino 3

Shinobu Oshino

Round 1
63 vote difference
Shinobu Oshino 3

Shinobu Oshino

Round 1
Lost by 63 votes
Youka Naze 63

Youka Naze

Group A
18
Asuna Yuuki 2

Asuna Yuuki

Round 1
43 vote difference
Asuna Yuuki 2

Asuna Yuuki

Round 1
Lost by 43 votes
Chizuru Ooshima 64

Chizuru Ooshima

Group A
6
Saber 1

Saber

Round 1
70 vote difference
Saber 1

Saber

Round 1
Lost by 70 votes