Best AoT character

Entrant Statistics

Entrant Votes Closest Match Lost To
Levi Ackerman 1

Levi Ackerman

Group A
162
Grandfather Arlelt 64

Grandfather Arlelt

Round 1
61 vote difference
Willy Tybur 2

Willy Tybur

Group C
30
Porco Galliard 63

Porco Galliard

Round 1
8 vote difference
Porco Galliard 63

Porco Galliard

Round 1
Lost by 8 votes
Zofia 3

Zofia

Group D
17
Gabi Braun 62

Gabi Braun

Round 1
20 vote difference
Gabi Braun 62

Gabi Braun

Round 1
Lost by 20 votes
Annie Leonhart 4

Annie Leonhart

Group B
83
Marco Bodt 61

Marco Bodt

Round 1
44 vote difference
Hange Zoe 36

Hange Zoe

Round 2
Lost by 78 votes
Marcel Galliard 5

Marcel Galliard

Group B
5
Dot Pyxis 60

Dot Pyxis

Round 1
53 vote difference
Dot Pyxis 60

Dot Pyxis

Round 1
Lost by 53 votes
Reiner Braun 6

Reiner Braun

Group D
71
Eren Yaeger 38

Eren Yaeger

Round 2
28 vote difference
Eren Yaeger 38

Eren Yaeger

Round 2
Lost by 28 votes
Pieck 7

Pieck

Group C
86
Zeke Jaeger 26

Zeke Jaeger

Round 2
0 vote difference
Bertholdt Hoover 8

Bertholdt Hoover

Group A
145
Mina Carolina 57

Mina Carolina

Round 1
46 vote difference
Kiyomi Azumabito 9

Kiyomi Azumabito

Group A
4
Hannes 56

Hannes

Round 1
55 vote difference
Hannes 56

Hannes

Round 1
Lost by 55 votes
Eren Kruger 10

Eren Kruger

Group C
56
Rico Brzenska 55

Rico Brzenska

Round 1
22 vote difference
Armin Arlert 42

Armin Arlert

Round 2
Lost by 45 votes
Frieda Reiss 11

Frieda Reiss

Group D
24
Hitch Dreyse 54

Hitch Dreyse

Round 1
7 vote difference
Hitch Dreyse 54

Hitch Dreyse

Round 1
Lost by 7 votes
Ymir Fritz 12

Ymir Fritz

Group B
12
Kenny Ackerman 53

Kenny Ackerman

Round 1
33 vote difference
Kenny Ackerman 53

Kenny Ackerman

Round 1
Lost by 33 votes
Rod Reiss 13

Rod Reiss

Group B
22
Furlan Church 52

Furlan Church

Round 1
7 vote difference
Furlan Church 52

Furlan Church

Round 1
Lost by 7 votes
Historia Reiss 14

Historia Reiss

Group D
118
Isabel Magnolia 51

Isabel Magnolia

Round 1
50 vote difference
Karl Fritz 15

Karl Fritz

Group C
22
Petra Rall 50

Petra Rall

Round 1
27 vote difference
Petra Rall 50

Petra Rall

Round 1
Lost by 27 votes
Lara Tybur 16

Lara Tybur

Group A
5
Falco Grice 49

Falco Grice

Round 1
52 vote difference
Falco Grice 49

Falco Grice

Round 1
Lost by 52 votes
Udo 17

Udo

Group A
34
Eld Gin 48

Eld Gin

Round 1
4 vote difference
Falco Grice 49

Falco Grice

Round 2
Lost by 110 votes
Uri Reiss 18

Uri Reiss

Group C
57
Gunther Schultz 47

Gunther Schultz

Round 1
30 vote difference
Petra Rall 50

Petra Rall

Round 2
Lost by 37 votes
Kuchel Ackermann 19

Kuchel Ackermann

Group D
35
Oruo Bozad 46

Oruo Bozad

Round 1
16 vote difference
Historia Reiss 14

Historia Reiss

Round 2
Lost by 63 votes
Grisha Jaeger 20

Grisha Jaeger

Group B
178
Nanaba 45

Nanaba

Round 1
55 vote difference
Mikasa's father 21

Mikasa's father

Group B
20
Nifa 44

Nifa

Round 1
11 vote difference
Nifa 44

Nifa

Round 1
Lost by 11 votes
Kaya 22

Kaya

Group D
21
Floch Forster 43

Floch Forster

Round 1
13 vote difference
Floch Forster 43

Floch Forster

Round 1
Lost by 13 votes
Nicolo 23

Nicolo

Group C
14
Armin Arlert 42

Armin Arlert

Round 1
43 vote difference
Armin Arlert 42

Armin Arlert

Round 1
Lost by 43 votes
Mikasa's mother 24

Mikasa's mother

Group A
3
Mikasa Ackerman 41

Mikasa Ackerman

Round 1
59 vote difference
Mikasa Ackerman 41

Mikasa Ackerman

Round 1
Lost by 59 votes
Carla Jaeger 25

Carla Jaeger

Group A
69
Marlo Freudenberg 40

Marlo Freudenberg

Round 1
15 vote difference
Bertholdt Hoover 8

Bertholdt Hoover

Round 2
Lost by 58 votes
Zeke Jaeger 26

Zeke Jaeger

Group C
74
Pieck 7

Pieck

Round 2
0 vote difference
Dina Fritz 27

Dina Fritz

Group D
3
Eren Yaeger 38

Eren Yaeger

Round 1
51 vote difference
Eren Yaeger 38

Eren Yaeger

Round 1
Lost by 51 votes
Ymir 28

Ymir

Group B
12
Erwin Smith 37

Erwin Smith

Round 1
43 vote difference
Erwin Smith 37

Erwin Smith

Round 1
Lost by 43 votes
Onyankopon 29

Onyankopon

Group B
4
Hange Zoe 36

Hange Zoe

Round 1
57 vote difference
Hange Zoe 36

Hange Zoe

Round 1
Lost by 57 votes
Yelena 30

Yelena

Group D
17
Conny Springer 35

Conny Springer

Round 1
20 vote difference
Conny Springer 35

Conny Springer

Round 1
Lost by 20 votes
Theo Magath 31

Theo Magath

Group C
66
Porco Galliard 63

Porco Galliard

Round 2
18 vote difference
Porco Galliard 63

Porco Galliard

Round 2
Lost by 18 votes
Colt Grice 32

Colt Grice

Group A
3
Sasha Braus 33

Sasha Braus

Round 1
60 vote difference
Sasha Braus 33

Sasha Braus

Round 1
Lost by 60 votes
Sasha Braus 33

Sasha Braus

Group A
91
Colt Grice 32

Colt Grice

Round 1
60 vote difference
Levi Ackerman 1

Levi Ackerman

Round 2
Lost by 71 votes
Louise 34

Louise

Group C
19
Theo Magath 31

Theo Magath

Round 1
26 vote difference
Theo Magath 31

Theo Magath

Round 1
Lost by 26 votes
Conny Springer 35

Conny Springer

Group D
74
Gabi Braun 62

Gabi Braun

Round 2
8 vote difference
Hange Zoe 36

Hange Zoe

Group B
168
Onyankopon 29

Onyankopon

Round 1
57 vote difference
Erwin Smith 37

Erwin Smith

Group B
178
Ymir 28

Ymir

Round 1
43 vote difference
Eren Yaeger 38

Eren Yaeger

Group D
100
Reiner Braun 6

Reiner Braun

Round 2
28 vote difference
Jean Kirschtein 39

Jean Kirschtein

Group C
32
Zeke Jaeger 26

Zeke Jaeger

Round 1
8 vote difference
Zeke Jaeger 26

Zeke Jaeger

Round 1
Lost by 8 votes
Marlo Freudenberg 40

Marlo Freudenberg

Group A
22
Carla Jaeger 25

Carla Jaeger

Round 1
15 vote difference
Carla Jaeger 25

Carla Jaeger

Round 1
Lost by 15 votes
Mikasa Ackerman 41

Mikasa Ackerman

Group A
168
Mikasa's mother 24

Mikasa's mother

Round 1
59 vote difference
Armin Arlert 42

Armin Arlert

Group C
113
Nicolo 23

Nicolo

Round 1
43 vote difference
Floch Forster 43

Floch Forster

Group D
64
Hitch Dreyse 54

Hitch Dreyse

Round 2
3 vote difference
Hitch Dreyse 54

Hitch Dreyse

Round 2
Lost by 3 votes
Nifa 44

Nifa

Group B
45
Mikasa's father 21

Mikasa's father

Round 1
11 vote difference
Kenny Ackerman 53

Kenny Ackerman

Round 2
Lost by 104 votes
Nanaba 45

Nanaba

Group B
4
Grisha Jaeger 20

Grisha Jaeger

Round 1
55 vote difference
Grisha Jaeger 20

Grisha Jaeger

Round 1
Lost by 55 votes
Oruo Bozad 46

Oruo Bozad

Group D
17
Kuchel Ackermann 19

Kuchel Ackermann

Round 1
16 vote difference
Kuchel Ackermann 19

Kuchel Ackermann

Round 1
Lost by 16 votes
Gunther Schultz 47

Gunther Schultz

Group C
15
Uri Reiss 18

Uri Reiss

Round 1
30 vote difference
Uri Reiss 18

Uri Reiss

Round 1
Lost by 30 votes
Eld Gin 48

Eld Gin

Group A
24
Udo 17

Udo

Round 1
4 vote difference
Udo 17

Udo

Round 1
Lost by 4 votes
Falco Grice 49

Falco Grice

Group A
173
Lara Tybur 16

Lara Tybur

Round 1
52 vote difference
Petra Rall 50

Petra Rall

Group C
98
Karl Fritz 15

Karl Fritz

Round 1
27 vote difference
Isabel Magnolia 51

Isabel Magnolia

Group D
3
Historia Reiss 14

Historia Reiss

Round 1
50 vote difference
Historia Reiss 14

Historia Reiss

Round 1
Lost by 50 votes
Furlan Church 52

Furlan Church

Group B
37
Rod Reiss 13

Rod Reiss

Round 1
7 vote difference
Grisha Jaeger 20

Grisha Jaeger

Round 2
Lost by 111 votes
Kenny Ackerman 53

Kenny Ackerman

Group B
163
Ymir Fritz 12

Ymir Fritz

Round 1
33 vote difference
Hitch Dreyse 54

Hitch Dreyse

Group D
64
Floch Forster 43

Floch Forster

Round 2
3 vote difference
Rico Brzenska 55

Rico Brzenska

Group C
23
Eren Kruger 10

Eren Kruger

Round 1
22 vote difference
Eren Kruger 10

Eren Kruger

Round 1
Lost by 22 votes
Hannes 56

Hannes

Group A
81
Kiyomi Azumabito 9

Kiyomi Azumabito

Round 1
55 vote difference
Mikasa Ackerman 41

Mikasa Ackerman

Round 2
Lost by 84 votes
Mina Carolina 57

Mina Carolina

Group A
9
Bertholdt Hoover 8

Bertholdt Hoover

Round 1
46 vote difference
Bertholdt Hoover 8

Bertholdt Hoover

Round 1
Lost by 46 votes
Keith Sadies 58

Keith Sadies

Group C
19
Pieck 7

Pieck

Round 1
33 vote difference
Pieck 7

Pieck

Round 1
Lost by 33 votes
Nile Dawk 59

Nile Dawk

Group D
3
Reiner Braun 6

Reiner Braun

Round 1
50 vote difference
Reiner Braun 6

Reiner Braun

Round 1
Lost by 50 votes
Dot Pyxis 60

Dot Pyxis

Group B
72
Marcel Galliard 5

Marcel Galliard

Round 1
53 vote difference
Erwin Smith 37

Erwin Smith

Round 2
Lost by 109 votes
Marco Bodt 61

Marco Bodt

Group B
10
Annie Leonhart 4

Annie Leonhart

Round 1
44 vote difference
Annie Leonhart 4

Annie Leonhart

Round 1
Lost by 44 votes
Gabi Braun 62

Gabi Braun

Group D
66
Conny Springer 35

Conny Springer

Round 2
8 vote difference
Conny Springer 35

Conny Springer

Round 2
Lost by 8 votes
Porco Galliard 63

Porco Galliard

Group C
77
Willy Tybur 2

Willy Tybur

Round 1
8 vote difference
Grandfather Arlelt 64

Grandfather Arlelt

Group A
2
Levi Ackerman 1

Levi Ackerman

Round 1
61 vote difference
Levi Ackerman 1

Levi Ackerman

Round 1
Lost by 61 votes