Best Main Girl Character Contest

Entrant Statistics

Entrant Votes Closest Match Lost To
Aqua 1

Aqua

Group A
205
Holo 96

Holo

Round 3
7 vote difference
Holo 96

Holo

Round 3
Lost by 7 votes
Ruby Rose 2

Ruby Rose

Group E
17
Kagura 127

Kagura

Round 1
6 vote difference
Kagura 127

Kagura

Round 1
Lost by 6 votes
Shino Asada 3

Shino Asada

Group G
202
Kagome Higurashi 126

Kagome Higurashi

Round 1
9 vote difference
Kayo Hinazuki 67

Kayo Hinazuki

Round 2
Lost by 22 votes
Shouko Nishijima 4

Shouko Nishijima

Group C
44
Katou Hazuki 125

Katou Hazuki

Round 1
0 vote difference
Hitagi Senjougahara 68

Hitagi Senjougahara

Round 2
Lost by 5 votes
Sapphire Kawashima 5

Sapphire Kawashima

Group D
7
Kanade Tachibana 124

Kanade Tachibana

Round 1
17 vote difference
Kanade Tachibana 124

Kanade Tachibana

Round 1
Lost by 17 votes
Nona 6

Nona

Group H
16
Konoe Subaru 123

Konoe Subaru

Round 1
2 vote difference
Konoe Subaru 123

Konoe Subaru

Round 1
Lost by 2 votes
Reina Kousaka 7

Reina Kousaka

Group F
12
Kaname Madoka 122

Kaname Madoka

Round 1
16 vote difference
Kaname Madoka 122

Kaname Madoka

Round 1
Lost by 16 votes
Rin Hoshizora 8

Rin Hoshizora

Group B
8
Kosaki Onodera 121

Kosaki Onodera

Round 1
22 vote difference
Kosaki Onodera 121

Kosaki Onodera

Round 1
Lost by 22 votes
Sagiri Izumi 9

Sagiri Izumi

Group B
12
Kaori Miyazono 120

Kaori Miyazono

Round 1
17 vote difference
Kaori Miyazono 120

Kaori Miyazono

Round 1
Lost by 17 votes
Sanae Dekomori 10

Sanae Dekomori

Group F
146
Ushio Okazaki 55

Ushio Okazaki

Round 2
1 vote difference
Ushio Okazaki 55

Ushio Okazaki

Round 2
Lost by 1 votes
Oshino Shinobu 11

Oshino Shinobu

Group H
352
Lucy 118

Lucy

Round 1
16 vote difference
Emilia 86

Emilia

Round 3
Lost by 111 votes
Ryuko Matoi 12

Ryuko Matoi

Group D
489
Manaka Mukaido 117

Manaka Mukaido

Round 1
24 vote difference
Megumin 101

Megumin

Round 4
Lost by 97 votes
Ochako Uraraka 13

Ochako Uraraka

Group C
218
Kurokami no Onna 116

Kurokami no Onna

Round 1
15 vote difference
Saber 20

Saber

Round 3
Lost by 109 votes
Rem 14

Rem

Group G
647
Lucy Heartfilia 115

Lucy Heartfilia

Round 1
15 vote difference
Taiga Aisaka 35

Taiga Aisaka

Round 4
Lost by 26 votes
Nyaruko 15

Nyaruko

Group E
89
Maki Nishikino 114

Maki Nishikino

Round 1
3 vote difference
Chitoge Kirisaki 79

Chitoge Kirisaki

Round 2
Lost by 108 votes
Rena Ryuuguu 16

Rena Ryuuguu

Group A
13
Houki Shinonono 113

Houki Shinonono

Round 1
4 vote difference
Houki Shinonono 113

Houki Shinonono

Round 1
Lost by 4 votes
Shiba Miyuki 17

Shiba Miyuki

Group A
15
Maka Albarn 112

Maka Albarn

Round 1
8 vote difference
Maka Albarn 112

Maka Albarn

Round 1
Lost by 8 votes
Rias Gremory 18

Rias Gremory

Group E
134
Shiina Mashiro 111

Shiina Mashiro

Round 1
4 vote difference
Tsumugi Kotobuki 47

Tsumugi Kotobuki

Round 2
Lost by 57 votes
Oumae Kumiko 19

Oumae Kumiko

Group G
8
Kurisu Makise 110

Kurisu Makise

Round 1
34 vote difference
Kurisu Makise 110

Kurisu Makise

Round 1
Lost by 34 votes
Saber 20

Saber

Group C
602
Megumin 101

Megumin

Round 5
19 vote difference
Megumin 101

Megumin

Round 5
Lost by 19 votes
Sakura Chiyo 21

Sakura Chiyo

Group D
85
Kotori Minami 108

Kotori Minami

Round 1
15 vote difference
Eru Chitanda 85

Eru Chitanda

Round 2
Lost by 42 votes
Nozomi Toujou 22

Nozomi Toujou

Group H
10
Megumi Tadokoro 107

Megumi Tadokoro

Round 1
16 vote difference
Megumi Tadokoro 107

Megumi Tadokoro

Round 1
Lost by 16 votes
Sakura Haruno 23

Sakura Haruno

Group F
6
Mitsuha Miyazimu 106

Mitsuha Miyazimu

Round 1
29 vote difference
Mitsuha Miyazimu 106

Mitsuha Miyazimu

Round 1
Lost by 29 votes
Rikka Takanashi 24

Rikka Takanashi

Group B
21
Mikasa Ackerman 105

Mikasa Ackerman

Round 1
11 vote difference
Mikasa Ackerman 105

Mikasa Ackerman

Round 1
Lost by 11 votes
Satomi Murano 25

Satomi Murano

Group B
10
Mirai Kuriyama 104

Mirai Kuriyama

Round 1
10 vote difference
Mirai Kuriyama 104

Mirai Kuriyama

Round 1
Lost by 10 votes
Nao Tomori 26

Nao Tomori

Group F
18
Menma 103

Menma

Round 1
1 vote difference
Menma 103

Menma

Round 1
Lost by 1 votes
Nanami Aoyama 27

Nanami Aoyama

Group H
10
Misaka Mikoto 102

Misaka Mikoto

Round 1
20 vote difference
Misaka Mikoto 102

Misaka Mikoto

Round 1
Lost by 20 votes
Natsumi Tsuchimikado 28

Natsumi Tsuchimikado

Group D
6
Megumin 101

Megumin

Round 1
30 vote difference
Megumin 101

Megumin

Round 1
Lost by 30 votes
Naruko Anjou 29

Naruko Anjou

Group C
46
Yuuki Konno 36

Yuuki Konno

Round 2
1 vote difference
Yuuki Konno 36

Yuuki Konno

Round 2
Lost by 1 votes
Miuna Shiodome 30

Miuna Shiodome

Group G
13
Megumi Katou 99

Megumi Katou

Round 1
5 vote difference
Megumi Katou 99

Megumi Katou

Round 1
Lost by 5 votes
Shiro 31

Shiro

Group E
807
Mitsuha Miyazimu 106

Mitsuha Miyazimu

Round 5
9 vote difference
Mitsuha Miyazimu 106

Mitsuha Miyazimu

Round 5
Lost by 9 votes
Sena Kashiwazaki 32

Sena Kashiwazaki

Group A
13
Ibara Mayaka 97

Ibara Mayaka

Round 1
7 vote difference
Ibara Mayaka 97

Ibara Mayaka

Round 1
Lost by 7 votes
Mio Akiyama 33

Mio Akiyama

Group A
14
Holo 96

Holo

Round 1
14 vote difference
Holo 96

Holo

Round 1
Lost by 14 votes
Utaha Kasumigaoka 34

Utaha Kasumigaoka

Group E
12
Inori Yuzuriha 95

Inori Yuzuriha

Round 1
10 vote difference
Inori Yuzuriha 95

Inori Yuzuriha

Round 1
Lost by 10 votes
Taiga Aisaka 35

Taiga Aisaka

Group G
552
Kayo Hinazuki 67

Kayo Hinazuki

Round 3
8 vote difference
Emilia 86

Emilia

Round 5
Lost by 105 votes
Yuuki Konno 36

Yuuki Konno

Group C
197
Naruko Anjou 29

Naruko Anjou

Round 2
1 vote difference
Hitagi Senjougahara 68

Hitagi Senjougahara

Round 3
Lost by 104 votes
Yuno Gasai 37

Yuno Gasai

Group D
17
Akame 92

Akame

Round 1
2 vote difference
Akame 92

Akame

Round 1
Lost by 2 votes
Yozora Mikazuki 38

Yozora Mikazuki

Group H
13
Akeno Himejima 91

Akeno Himejima

Round 1
5 vote difference
Akeno Himejima 91

Akeno Himejima

Round 1
Lost by 5 votes
Tsubaki Sawabe 39

Tsubaki Sawabe

Group F
132
Chisaki Hiradaira 90

Chisaki Hiradaira

Round 1
14 vote difference
Menma 103

Menma

Round 2
Lost by 44 votes
Yukino Yukinoshita 40

Yukino Yukinoshita

Group B
589
Mirai Kuriyama 104

Mirai Kuriyama

Round 2
9 vote difference
Megumin 101

Megumin

Round 6
Lost by 11 votes
Suguha Kirigaya 41

Suguha Kirigaya

Group B
39
Chiwa Harusaki 88

Chiwa Harusaki

Round 1
17 vote difference
Mikasa Ackerman 105

Mikasa Ackerman

Round 2
Lost by 27 votes
Victorique de Blois 42

Victorique de Blois

Group F
9
Kyou Fujibayashi 87

Kyou Fujibayashi

Round 1
14 vote difference
Kyou Fujibayashi 87

Kyou Fujibayashi

Round 1
Lost by 14 votes
Tohka Yatogami 43

Tohka Yatogami

Group H
10
Emilia 86

Emilia

Round 1
20 vote difference
Emilia 86

Emilia

Round 1
Lost by 20 votes
Yuki Yoshida 44

Yuki Yoshida

Group D
5
Eru Chitanda 85

Eru Chitanda

Round 1
23 vote difference
Eru Chitanda 85

Eru Chitanda

Round 1
Lost by 23 votes
Tamaki Ako 45

Tamaki Ako

Group C
8
Erina Nakiri 84

Erina Nakiri

Round 1
11 vote difference
Erina Nakiri 84

Erina Nakiri

Round 1
Lost by 11 votes
Suzumiya Haruhi 46

Suzumiya Haruhi

Group G
163
Nagisa Furukawa 83

Nagisa Furukawa

Round 1
6 vote difference
Kurisu Makise 110

Kurisu Makise

Round 2
Lost by 107 votes
Tsumugi Kotobuki 47

Tsumugi Kotobuki

Group E
382
Chitoge Kirisaki 79

Chitoge Kirisaki

Round 3
35 vote difference
Chitoge Kirisaki 79

Chitoge Kirisaki

Round 3
Lost by 35 votes
Yuuko Aioi 48

Yuuko Aioi

Group A
32
Honoka Kousaka 81

Honoka Kousaka

Round 1
4 vote difference
Maka Albarn 112

Maka Albarn

Round 2
Lost by 10 votes
Shana 49

Shana

Group A
15
C.C 80

C.C

Round 1
9 vote difference
C.C 80

C.C

Round 1
Lost by 9 votes
Touka Kirishima 50

Touka Kirishima

Group E
18
Chitoge Kirisaki 79

Chitoge Kirisaki

Round 1
3 vote difference
Chitoge Kirisaki 79

Chitoge Kirisaki

Round 1
Lost by 3 votes
Tanya Degurechaff 51

Tanya Degurechaff

Group G
12
Enju Aihara 78

Enju Aihara

Round 1
6 vote difference
Enju Aihara 78

Enju Aihara

Round 1
Lost by 6 votes
Umi Sonoda 52

Umi Sonoda

Group C
35
Chiriko Tsurumi 77

Chiriko Tsurumi

Round 1
9 vote difference
Ochako Uraraka 13

Ochako Uraraka

Round 2
Lost by 31 votes
Tomoko Kuroki 53

Tomoko Kuroki

Group D
16
Chihiro 76

Chihiro

Round 1
6 vote difference
Chihiro 76

Chihiro

Round 1
Lost by 6 votes
Yukina Himeragi 54

Yukina Himeragi

Group H
13
Erza Scarlet 75

Erza Scarlet

Round 1
9 vote difference
Erza Scarlet 75

Erza Scarlet

Round 1
Lost by 9 votes
Ushio Okazaki 55

Ushio Okazaki

Group F
223
Sanae Dekomori 10

Sanae Dekomori

Round 2
1 vote difference
Mitsuha Miyazimu 106

Mitsuha Miyazimu

Round 3
Lost by 151 votes
Tomoyo Sakagami 56

Tomoyo Sakagami

Group B
39
Eli Ayase 73

Eli Ayase

Round 1
13 vote difference
Kaori Miyazono 120

Kaori Miyazono

Round 2
Lost by 20 votes
Yui Yuigahama 57

Yui Yuigahama

Group B
177
Kosaki Onodera 121

Kosaki Onodera

Round 2
3 vote difference
Yukino Yukinoshita 40

Yukino Yukinoshita

Round 3
Lost by 32 votes
Yui Hirasawa 58

Yui Hirasawa

Group F
482
Kaname Madoka 122

Kaname Madoka

Round 2
5 vote difference
Mitsuha Miyazimu 106

Mitsuha Miyazimu

Round 4
Lost by 57 votes
Sunako Kirishiki 59

Sunako Kirishiki

Group H
8
Hideyoshi Kinoshita 70

Hideyoshi Kinoshita

Round 1
13 vote difference
Hideyoshi Kinoshita 70

Hideyoshi Kinoshita

Round 1
Lost by 13 votes
Stephanie Dora 60

Stephanie Dora

Group D
103
Hiyori Iki 69

Hiyori Iki

Round 1
2 vote difference
Kanade Tachibana 124

Kanade Tachibana

Round 2
Lost by 23 votes
Seraphim 61

Seraphim

Group C
10
Hitagi Senjougahara 68

Hitagi Senjougahara

Round 1
15 vote difference
Hitagi Senjougahara 68

Hitagi Senjougahara

Round 1
Lost by 15 votes
Shinka Nibutani 62

Shinka Nibutani

Group G
19
Kayo Hinazuki 67

Kayo Hinazuki

Round 1
8 vote difference
Kayo Hinazuki 67

Kayo Hinazuki

Round 1
Lost by 8 votes
Nico Yazawa 63

Nico Yazawa

Group E
141
Chiyuri Kurashima 66

Chiyuri Kurashima

Round 1
6 vote difference
Kagura 127

Kagura

Round 2
Lost by 7 votes
Shimada Minami 64

Shimada Minami

Group A
14
Asuna Yuuki 65

Asuna Yuuki

Round 1
17 vote difference
Asuna Yuuki 65

Asuna Yuuki

Round 1
Lost by 17 votes
Asuna Yuuki 65

Asuna Yuuki

Group A
52
Aqua 1

Aqua

Round 2
11 vote difference
Aqua 1

Aqua

Round 2
Lost by 11 votes
Chiyuri Kurashima 66

Chiyuri Kurashima

Group E
12
Nico Yazawa 63

Nico Yazawa

Round 1
6 vote difference
Nico Yazawa 63

Nico Yazawa

Round 1
Lost by 6 votes
Kayo Hinazuki 67

Kayo Hinazuki

Group G
254
Shinka Nibutani 62

Shinka Nibutani

Round 1
8 vote difference
Taiga Aisaka 35

Taiga Aisaka

Round 3
Lost by 8 votes
Hitagi Senjougahara 68

Hitagi Senjougahara

Group C
435
Shouko Nishijima 4

Shouko Nishijima

Round 2
5 vote difference
Saber 20

Saber

Round 4
Lost by 43 votes
Hiyori Iki 69

Hiyori Iki

Group D
18
Stephanie Dora 60

Stephanie Dora

Round 1
2 vote difference
Stephanie Dora 60

Stephanie Dora

Round 1
Lost by 2 votes
Hideyoshi Kinoshita 70

Hideyoshi Kinoshita

Group H
160
Sunako Kirishiki 59

Sunako Kirishiki

Round 1
13 vote difference
Konoe Subaru 123

Konoe Subaru

Round 2
Lost by 19 votes
Akane Hiyama 71

Akane Hiyama

Group F
7
Yui Hirasawa 58

Yui Hirasawa

Round 1
23 vote difference
Yui Hirasawa 58

Yui Hirasawa

Round 1
Lost by 23 votes
Isla 72

Isla

Group B
16
Yui Yuigahama 57

Yui Yuigahama

Round 1
12 vote difference
Yui Yuigahama 57

Yui Yuigahama

Round 1
Lost by 12 votes
Eli Ayase 73

Eli Ayase

Group B
12
Tomoyo Sakagami 56

Tomoyo Sakagami

Round 1
13 vote difference
Tomoyo Sakagami 56

Tomoyo Sakagami

Round 1
Lost by 13 votes
Eucliwood Hellscythe 74

Eucliwood Hellscythe

Group F
13
Ushio Okazaki 55

Ushio Okazaki

Round 1
6 vote difference
Ushio Okazaki 55

Ushio Okazaki

Round 1
Lost by 6 votes
Erza Scarlet 75

Erza Scarlet

Group H
162
Yukina Himeragi 54

Yukina Himeragi

Round 1
9 vote difference
Oshino Shinobu 11

Oshino Shinobu

Round 2
Lost by 112 votes
Chihiro 76

Chihiro

Group D
74
Tomoko Kuroki 53

Tomoko Kuroki

Round 1
6 vote difference
Ryuko Matoi 12

Ryuko Matoi

Round 2
Lost by 83 votes
Chiriko Tsurumi 77

Chiriko Tsurumi

Group C
10
Umi Sonoda 52

Umi Sonoda

Round 1
9 vote difference
Umi Sonoda 52

Umi Sonoda

Round 1
Lost by 9 votes
Enju Aihara 78

Enju Aihara

Group G
89
Tanya Degurechaff 51

Tanya Degurechaff

Round 1
6 vote difference
Rem 14

Rem

Round 2
Lost by 242 votes
Chitoge Kirisaki 79

Chitoge Kirisaki

Group E
531
Touka Kirishima 50

Touka Kirishima

Round 1
3 vote difference
Shiro 31

Shiro

Round 4
Lost by 59 votes
C.C 80

C.C

Group A
333
Shana 49

Shana

Round 1
9 vote difference
Holo 96

Holo

Round 4
Lost by 26 votes
Honoka Kousaka 81

Honoka Kousaka

Group A
15
Yuuko Aioi 48

Yuuko Aioi

Round 1
4 vote difference
Yuuko Aioi 48

Yuuko Aioi

Round 1
Lost by 4 votes
Hanayo Koizumi 82

Hanayo Koizumi

Group E
2
Tsumugi Kotobuki 47

Tsumugi Kotobuki

Round 1
36 vote difference
Tsumugi Kotobuki 47

Tsumugi Kotobuki

Round 1
Lost by 36 votes
Nagisa Furukawa 83

Nagisa Furukawa

Group G
18
Suzumiya Haruhi 46

Suzumiya Haruhi

Round 1
6 vote difference
Suzumiya Haruhi 46

Suzumiya Haruhi

Round 1
Lost by 6 votes
Erina Nakiri 84

Erina Nakiri

Group C
38
Tamaki Ako 45

Tamaki Ako

Round 1
11 vote difference
Saber 20

Saber

Round 2
Lost by 29 votes
Eru Chitanda 85

Eru Chitanda

Group D
295
Yuki Yoshida 44

Yuki Yoshida

Round 1
23 vote difference
Ryuko Matoi 12

Ryuko Matoi

Round 3
Lost by 61 votes
Emilia 86

Emilia

Group H
1195
Mitsuha Miyazimu 106

Mitsuha Miyazimu

Round 6
6 vote difference
Kyou Fujibayashi 87

Kyou Fujibayashi

Group F
98
Victorique de Blois 42

Victorique de Blois

Round 1
14 vote difference
Mitsuha Miyazimu 106

Mitsuha Miyazimu

Round 2
Lost by 152 votes
Chiwa Harusaki 88

Chiwa Harusaki

Group B
12
Suguha Kirigaya 41

Suguha Kirigaya

Round 1
17 vote difference
Suguha Kirigaya 41

Suguha Kirigaya

Round 1
Lost by 17 votes
Eriri Spencer Sawamura 89

Eriri Spencer Sawamura

Group B
7
Yukino Yukinoshita 40

Yukino Yukinoshita

Round 1
25 vote difference
Yukino Yukinoshita 40

Yukino Yukinoshita

Round 1
Lost by 25 votes
Chisaki Hiradaira 90

Chisaki Hiradaira

Group F
8
Tsubaki Sawabe 39

Tsubaki Sawabe

Round 1
14 vote difference
Tsubaki Sawabe 39

Tsubaki Sawabe

Round 1
Lost by 14 votes
Akeno Himejima 91

Akeno Himejima

Group H
145
Yozora Mikazuki 38

Yozora Mikazuki

Round 1
5 vote difference
Misaka Mikoto 102

Misaka Mikoto

Round 2
Lost by 119 votes
Akame 92

Akame

Group D
64
Yuno Gasai 37

Yuno Gasai

Round 1
2 vote difference
Megumin 101

Megumin

Round 2
Lost by 119 votes
Ai Fuyuumi 93

Ai Fuyuumi

Group C
14
Yuuki Konno 36

Yuuki Konno

Round 1
5 vote difference
Yuuki Konno 36

Yuuki Konno

Round 1
Lost by 5 votes
Azusa Nakano 94

Azusa Nakano

Group G
12
Taiga Aisaka 35

Taiga Aisaka

Round 1
19 vote difference
Taiga Aisaka 35

Taiga Aisaka

Round 1
Lost by 19 votes
Inori Yuzuriha 95

Inori Yuzuriha

Group E
94
Utaha Kasumigaoka 34

Utaha Kasumigaoka

Round 1
10 vote difference
Shiro 31

Shiro

Round 2
Lost by 133 votes
Holo 96

Holo

Group A
442
Aqua 1

Aqua

Round 3
7 vote difference
Yukino Yukinoshita 40

Yukino Yukinoshita

Round 5
Lost by 27 votes
Ibara Mayaka 97

Ibara Mayaka

Group A
27
Sena Kashiwazaki 32

Sena Kashiwazaki

Round 1
7 vote difference
Holo 96

Holo

Round 2
Lost by 27 votes
Kuroyukihime 98

Kuroyukihime

Group E
7
Shiro 31

Shiro

Round 1
24 vote difference
Shiro 31

Shiro

Round 1
Lost by 24 votes
Megumi Katou 99

Megumi Katou

Group G
150
Miuna Shiodome 30

Miuna Shiodome

Round 1
5 vote difference
Taiga Aisaka 35

Taiga Aisaka

Round 2
Lost by 84 votes
Mirai Onozawa 100

Mirai Onozawa

Group C
8
Naruko Anjou 29

Naruko Anjou

Round 1
11 vote difference
Naruko Anjou 29

Naruko Anjou

Round 1
Lost by 11 votes
Megumin 101

Megumin

Group D
1105
Yukino Yukinoshita 40

Yukino Yukinoshita

Round 6
11 vote difference
Emilia 86

Emilia

Round 7
Lost by 21 votes
Misaka Mikoto 102

Misaka Mikoto

Group H
477
Nanami Aoyama 27

Nanami Aoyama

Round 1
20 vote difference
Emilia 86

Emilia

Round 4
Lost by 106 votes
Menma 103

Menma

Group F
284
Nao Tomori 26

Nao Tomori

Round 1
1 vote difference
Yui Hirasawa 58

Yui Hirasawa

Round 3
Lost by 77 votes
Mirai Kuriyama 104

Mirai Kuriyama

Group B
36
Yukino Yukinoshita 40

Yukino Yukinoshita

Round 2
9 vote difference
Yukino Yukinoshita 40

Yukino Yukinoshita

Round 2
Lost by 9 votes
Mikasa Ackerman 105

Mikasa Ackerman

Group B
359
Rikka Takanashi 24

Rikka Takanashi

Round 1
11 vote difference
Yukino Yukinoshita 40

Yukino Yukinoshita

Round 4
Lost by 22 votes
Mitsuha Miyazimu 106

Mitsuha Miyazimu

Group F
873
Emilia 86

Emilia

Round 6
6 vote difference
Emilia 86

Emilia

Round 6
Lost by 6 votes
Megumi Tadokoro 107

Megumi Tadokoro

Group H
199
Nozomi Toujou 22

Nozomi Toujou

Round 1
16 vote difference
Emilia 86

Emilia

Round 2
Lost by 77 votes
Kotori Minami 108

Kotori Minami

Group D
9
Sakura Chiyo 21

Sakura Chiyo

Round 1
15 vote difference
Sakura Chiyo 21

Sakura Chiyo

Round 1
Lost by 15 votes
Masuzu Natsukawa 109

Masuzu Natsukawa

Group C
7
Saber 20

Saber

Round 1
30 vote difference
Saber 20

Saber

Round 1
Lost by 30 votes
Kurisu Makise 110

Kurisu Makise

Group G
330
Oumae Kumiko 19

Oumae Kumiko

Round 1
34 vote difference
Rem 14

Rem

Round 3
Lost by 102 votes
Shiina Mashiro 111

Shiina Mashiro

Group E
17
Rias Gremory 18

Rias Gremory

Round 1
4 vote difference
Rias Gremory 18

Rias Gremory

Round 1
Lost by 4 votes
Maka Albarn 112

Maka Albarn

Group A
146
Shiba Miyuki 17

Shiba Miyuki

Round 1
8 vote difference
C.C 80

C.C

Round 3
Lost by 58 votes
Houki Shinonono 113

Houki Shinonono

Group A
28
Rena Ryuuguu 16

Rena Ryuuguu

Round 1
4 vote difference
C.C 80

C.C

Round 2
Lost by 18 votes
Maki Nishikino 114

Maki Nishikino

Group E
12
Nyaruko 15

Nyaruko

Round 1
3 vote difference
Nyaruko 15

Nyaruko

Round 1
Lost by 3 votes
Lucy Heartfilia 115

Lucy Heartfilia

Group G
16
Rem 14

Rem

Round 1
15 vote difference
Rem 14

Rem

Round 1
Lost by 15 votes
Kurokami no Onna 116

Kurokami no Onna

Group C
8
Ochako Uraraka 13

Ochako Uraraka

Round 1
15 vote difference
Ochako Uraraka 13

Ochako Uraraka

Round 1
Lost by 15 votes
Manaka Mukaido 117

Manaka Mukaido

Group D
5
Ryuko Matoi 12

Ryuko Matoi

Round 1
24 vote difference
Ryuko Matoi 12

Ryuko Matoi

Round 1
Lost by 24 votes
Lucy 118

Lucy

Group H
13
Oshino Shinobu 11

Oshino Shinobu

Round 1
16 vote difference
Oshino Shinobu 11

Oshino Shinobu

Round 1
Lost by 16 votes
Kousaka Kirino 119

Kousaka Kirino

Group F
16
Sanae Dekomori 10

Sanae Dekomori

Round 1
2 vote difference
Sanae Dekomori 10

Sanae Dekomori

Round 1
Lost by 2 votes
Kaori Miyazono 120

Kaori Miyazono

Group B
215
Mikasa Ackerman 105

Mikasa Ackerman

Round 3
16 vote difference
Mikasa Ackerman 105

Mikasa Ackerman

Round 3
Lost by 16 votes
Kosaki Onodera 121

Kosaki Onodera

Group B
50
Yui Yuigahama 57

Yui Yuigahama

Round 2
3 vote difference
Yui Yuigahama 57

Yui Yuigahama

Round 2
Lost by 3 votes
Kaname Madoka 122

Kaname Madoka

Group F
181
Yui Hirasawa 58

Yui Hirasawa

Round 2
5 vote difference
Yui Hirasawa 58

Yui Hirasawa

Round 2
Lost by 5 votes
Konoe Subaru 123

Konoe Subaru

Group H
215
Nona 6

Nona

Round 1
2 vote difference
Misaka Mikoto 102

Misaka Mikoto

Round 3
Lost by 48 votes
Kanade Tachibana 124

Kanade Tachibana

Group D
266
Sapphire Kawashima 5

Sapphire Kawashima

Round 1
17 vote difference
Megumin 101

Megumin

Round 3
Lost by 146 votes
Katou Hazuki 125

Katou Hazuki

Group C
13
Shouko Nishijima 4

Shouko Nishijima

Round 1
0 vote difference
Kagome Higurashi 126

Kagome Higurashi

Group G
17
Shino Asada 3

Shino Asada

Round 1
9 vote difference
Shino Asada 3

Shino Asada

Round 1
Lost by 9 votes
Kagura 127

Kagura

Group E
247
Ruby Rose 2

Ruby Rose

Round 1
6 vote difference
Shiro 31

Shiro

Round 3
Lost by 204 votes
Yuri Nakamura 128

Yuri Nakamura

Group A
16
Aqua 1

Aqua

Round 1
16 vote difference
Aqua 1

Aqua

Round 1
Lost by 16 votes